Asonance
Asonance
Asonance
O násDiskografieKoncerty a vystoupeníTextyFotogalerieTiskové zprávyInformace pro pořadateleCo nás zajímáKontaktní informace
AKTUALITY

aneb co nového u nás

28.8.2015: Klidný rok 2016 a plno muziky v něm… přeje Asonance.

KONCERTY

Kde nás můžete slyšet

 • pátek 15. ledna 2016, 19:30, Praha – Stodůlky, Klub Mlejn, předprodej zde.
 • úterý 26. ledna 2016, 19:30, Praha 9, divadlo Gong. Předprodej na Ticketportal.
 • čtvrtek 14. dubna 2016, Jablonec nad Nisou (bude upřesněno).
 • sobota 23. dubna 2016, Porta Kamenice nad Lipou (jako host, bude upřesněno).
 • sobota 6. srpna 2016, Lughnasad Veveří.
 • středa 9. listopadu 2016, Pardubice (bude upřesněno).

Asonance

NOVÝ WEB!
Posted 12 Jan 2016 by (MiRo)

Skupina se rozhodla po téměř 10 letech změnit design a strukturu svého webu. Budeme se sice těžko loučit s titulní fotografií, ze které se na nás usmívá ještě Aleš, ale čas jde dál a my s ním…

Na novém webu pracujeme už nějaký týden a během několika dní jej spustíme, a to na této adrese. Věříme, že přinese nejen nový design (s tím ja osobně mám vždycky největší problém :-), ono zvyk je železná košile…), ale hlavně přehlednější strukturu a některé nové možnosti – například možnost objednat si jednotlivé skladby v mp3 rovnou u seznamu písní alba, otevřít si text písně na tomtéž místě jako je skaldna a její ukázka atd. Změn také dozná diskuse – nebude už možno diskutovat pod každým článkem zvlášť, bude jen jedna, centralizovaná a obecná diskuse. Snad to celé diskutování zpřehlední. Ostatně, ono bylo docela obtížné sledovat těch 30 různých diskusních stránek, které často s článkem, pod kterým se diskutovalo, neměly moc společného…

Věříme , že si na nový web brzy zvyknete a že nám zpočátku pomůžete odchytávat na něm chybky a chybičky – velké chyby tam snad nebudou. :-)

Pěkný rok 2016 za Asonanci přeje

Mirko


40. sezóna Asonance a koncert v Hybernii.
Posted 28 Aug 2015 by (MiRo)

Dnem 23.10.2015 vstupuje skupina již do své 40. koncertní sezóny. Ve spolupráci s osvědčenou značkou Zimohraní jsme pro vás přichystali slavnostní koncert, který se uskuteční v pražské Hybernii dne 10. 12. 2015 od 20:00. Sál si rozparcelovali 4 prodejci a vstupenky je tedy možno si obstarat čtyřmi způsoby:

 1. přes Ticketportal
 2. přes Ticketpro
 3. přes pořadatele koncertu, tj. Zimohraní
 4. na místě konání koncertu.

Vstupenky začínají mizet, tak neváhejte. :-) Těšíme se na společný zážitek!


Představujeme nové album.
Posted 26 Nov 2014 by (MiRo)

Deváté řadové album Asonance „Tesař z Nazareta“(více o něm zde) bude pokřtěno dne 10. prosince v pražské Hybernii a poté ihned dáno do distribuce a do prodeje. CD i zpěvník k němu si ale již teď můžete objednat na adrese www.beltine.cz/asonance.php. Pokdu to stihnete do 20.12.2014 do 12:00, dostanete album ještě pod stromeček.

Více o albu a o písních na něm se dozvíte v rubrice Diskografie. Pro pohodlí je případně zde přímý odkaz.


Vrchol roku se blíží.
Posted 24 Jun 2014, updated November 9, 2014 by (MiRo)

Velký slavnostní prosincový koncert Asonance už je za dveřmi a zatím vše naznačuje, že na něm skutečně pokřtííme naše deváté řadové album s názvem Tesař z Nazareta. Samostatný téměř tříhodinový program s autogramiádou je pořádán pod hlavičkou festivalu Zimohraní a uslyšíte na něm také (až na jednu – abyste s cédéčkem získali přece jen nějaký bonus) všechny písně z nového alba, včetně dvou pražských premiér, a samozřejmě také nějakou tu koledu. I když jsou vstupenky už všechny vyprodány resp. rezervovány, třeba se ještě na některé z vás těsně před představením dostane. A pokud ne, nezoufejte, stejné písně (až na vánoční koledy) zazní i na koncertech v Mlejně a Gongu, kam Vás také srdečně zveme.
Ani v Brně rozhodně nebude nuda!
Posted 11 November 9, 2014 by (MiRo)

Pokud jste z Brna a okolí a litujete toho, že nemůžete být přítomni křtu našeho nového CD 10.12. v Praze, pak nezoufejte. Brněnský křest téhož alba uskutečníme a koncert s tímtéž repertoárem jako v Praze odehrajeme 17. prosince 2014 od 20:00 v rámci tradičního vánočního vystoupení Asonance v Semilassu.Hurá do devětatřicáté sezóny.
Posted 8 Jun 2014, updated 11 November 2014 by (MiRo)


Občas dostáváme otázku, kdy vlastně slaví Asonance své „narozeniny“. To je trochu komplikované: protože skupina vznikla ještě v dobách, kdy byl hlavní časovou jednotkou tzv. školní rok, počítáme i sezóny naší skupiny vždy od podzimu do následujícího léta. Zároveň přesně nevíme (či ani nelze přesně specifikovat) den, který by se dal slavit jako Den vzniku skupiny. Protože však náš pan vedoucí slaví své narozeniny v říjnu, rozhodli jsme se spontánně, že právě den jeho narozenin bude i dnem narozenin Asonance. Takže: v říjnu 2014 jsme oslavili 38 let a vstoupili tak do své 39. sezóny. A těšíme se, že nám i v ní zachováte svoji přízeň.


Pokračujeme
Posted 1 Sep 2012 by (MiRo)

Ano, je nám pořád smutno… Ale život jde dál a my s ním. Během prázdnin 2012 rozšířil asonanční společenství bubeník David Růžička, a tak nás opět můžete potkávat na podiích v plné sestavě. Těšíme se na vás při našich dalších koncertech.


Aleš
Posted 28 May 2012 by (MiRo)

Dne 26.5.2012 krátce před devátou hodinou večerní zemřel v českobudějovické nemocnici na následky autohavárie Aleš Zimolka, bubeník skupiny Asonance (a spousty dalších českých kapel).

Havárie se stala v rámci 40. rallye Český Krumlov, které se Aleš účastnil jako navigátor posádky Pelech-Zimolka. Krátce po poledni, při 12. rychlostní zkoušce Malonty 2 v obci Cetviny nedaleko česko-rakouských hranic, utrpěl Aleš po nárazu vozu do zdi budovy velmi vážná vnitřní zranění. Přes okamžitý transport vrtulníkem do nemocnice a následnou operaci Aleš svým zraněním večer podlehl.

Jsme velice smutní. Stále ještě nám plně nedochází, že se s tímto výborným muzikantem a skvělým kamarádem už nikdy neuvidíme.

Za Asonanci Mirko

P.S. S Alešem jsme se rozloučili v pátek 1.6. v 11 hodin v jihlavském krematoriu. Pro ty, kteři si chtěji Aleše připomenout: tady je pár snímků z asonančního archívu.POZOR! I nadále je možno stahovat celé písně Asonance ve formátu MP3 v kvalitě 256 kbps, a to ze serveru czmusic.cz. Jde o stahování legální, tj. se souhlasem Asonance, a bohužel tedy za peníze. :-) Na druhé straně věříme, že oceníte možnost stáhnout si legálně například pouze svou oblíbenou písničku. Přejeme příjemný poslech!


Asonance v Lucerně
Posted 1 Dec 2011 by (MiRo)

Moc děkujeme všem návštěvníkům jubilejního koncertu za úžasnou atmosféru. Věřte, že postavit se před vyprodanou Lucernu je zážitek, na který se nezapomíná. Fotografie, které na místě pořídil Zdeněk Lefan, najdete na tomto odkazu.

(MiRo)


Přijdte s námi oslavit naše 35. narozeniny do velkého sálu pražské Lucerny! Na vystoupení zazní i písně, které už léta nehrajeme… Námořník, Harfa, Ptákům křídla nevezmou… pamatujete? No a samozřejme Čarodějnice a Havrani, a taky většina písní současného repertoáru, a… taky jednu či dvě premiéry pro vás chystáme. Tak zkuste nepropást naše letošní nejvýznamnější vystoupení a přichystejte si uši na dvě a půl hodiny muziky. Těšíme se na vás!

Další informace můžete načerpat také na speciální stránce www.asonancevlucerne.cz, kde také najdete seznam partnerů koncertu.

Vystoupení pořádá agentura Biokissfilm. Vstupenky získáte (výhradně) v předprodejní síti TicketPro.

(MiRo)


Skupina Asonance pokřtila své osmé řadové album Království Keltů na slavnostním koncertu v úterý 2. listopadu 2010 od 19:00, v KC Vltavská, Bubenská 1, Praha 7.
Kmotrou alba se stala ředitelka Country rádia Věra Sýkorová.


Věra Sýkorová, Jan Lašťovička, Tomáš Křivánek. Foto Zdeněk Bakštain.

Více informací o albu se dozvíte na jemu věnované stránce. Najdete tam m.j. i texty a hudební ukázky ze všech písní alba, stejně jako možnost objednat si album dobírku na adrese www.beltine.cz/asonance.php. Album můžete zakoupit také na všech vystoupeních skupiny.

A abychom nezapomněli na tradiční zpěvník se vším všudy, včetně povídání o písničkách. Ten už je také k dispozici. Více se o něm dozvíte, pokud kliknete na jeho následující obrázek:

Zpěvník

(MiRo)


Asonance vydala 11.4.2010 videoklipy k písním Čarodějnice z Amesbury a Dva havrani.

U obou se videoklipů se prolíná část hraná, kde profesionální herci i kompars ztvárňují příběh, odehrávající se v písni. V obou případech jsou v prostřizích k hranému ději použity záběry z pódia, na kterých Asonance hraje zmíněné písně.

Pod vedením režiséra Pavla Dražana se titulní role v Čarodějnici z Amesbury ujala Hana Baroňová, herečka a členka Slezského divadla v Opavě, role havrana ve druhém videoklipu pak připadla jejímu neméně slavnému kolegovi – představiteli Rumburaka z pohádkového seriálu Arabela.

Oba videoklipy mají celkovou délku asi 6 minut a vycházejí na DVD, s obalem od Johany Kratochvílové (www.signatura.cz), cena je 50 Kč. DVD můžete zakoupit na našich koncertech nebo přes objednávací formulář na stránkách www.beltine.cz.

(MiRo)


Trička s emblémem Asonance

Od 11.4.2010 jsou v prodeji také trika, která vidíte na obrázku. V prodeji je celkem 8 velikostí, 3 pánské: L, XL a XXL a 5 dětských/dámských: S, M, L, XL, XXL. Cena je 300 Kč. Triko můžete zakoupit na našich koncertech nebo přes objednávací formulář na stránkách www.beltine.cz.

(MiRo)


Česká televize natočila na Beltine 2009 vcelku zdařilý medajlónek tohoto festivalu, ve kterém značná část patří i skupině Asonance. Pořad byl vysílán ve druhé polovině května v pořadu Na moll, k vidění je na serveru ČT, v archivu zmíněného pořadu.


Na slavnostním koncertu v Národním domě na Smíchově 5.11.2008 pokřtil Tomáš Křivánek živé DVD Asonance:

DVD 30 let na pódiu

DVD je možno si objednat na dobírku (za 299 Kč) na adrese http://www.beltine.cz/asonance.php.


Jsme česká folková skupina se zaměřením na skotské a irské lidové balady, písně a instrumentální skladby.

Skupina byla založena v roce 1976 na pražském gymnáziu Jana Nerudy. Původní repertoár skupiny byl směsí folku a country, později přišly na řadu americké a britské balady. Ty skupinu přivedly k lidové hudbě britských ostrovů, které se věnuje cca od počátků 80. let 20. století dodnes.

Asonance 1976 Asonance 2006
Asonance 1976 Asonance 2006

Album Tesař z Nazareta

Album bude pokřtěno dne 10. prosince v pražské Hybernii a poté ihned dáno do distribuce a do prodeje. CD i zpěvník k němu si ale již teď můžete objednat na adrese www.beltine.cz/asonance.php. Pokdu to stihnete do 20.12.2014 do 12:00, dostanete album ještě pod stromeček.

Chci si objednat album na dobírku

25. 11. 2014 Út 23.35 | Diskografie, Alba | 8 komentářů (23. 10. 2015) | 4937x

Prezentace

Informační text pro tisk a pořadatele (verze aktuální k 1. 1. 2015) je ke stažení buď jako pdf nebo jako dokument docx.

K dispozici je pro vás také aktuální plakát naší skupiny. Stahujte zde, formát PDF, velikost cca 5 MB.
Plakát Asonance

MiRo, 18.1.2015

25. 12. 2013 St 12.12 | Pořadatelé | 0 komentářů | 1194x

Plánovaná vystoupení

Kde nás můžete slyšet

 • pátek 15. ledna 2016, 19:30, Praha – Stodůlky, Klub Mlejn, předprodej zde.
 • úterý 26. ledna 2016, 19:30, Praha 9, divadlo Gong. Předprodej na Ticketportal.
 • čtvrtek 14. dubna 2016, Jablonec nad Nisou (bude upřesněno).
 • sobota 23. dubna 2016, Porta Kamenice nad Lipou (jako host, bude upřesněno).
 • sobota 6. srpna 2016, Lughnasad Veveří.
 • středa 9. listopadu 2016, Pardubice (bude upřesněno).

1. 1. 2012 Ne 08.07 | Koncerty, Akce aktuální | 235 komentářů (21. 12. 2015) | 28866x

Království krásné hudby - Ivan Kott

Království krásné hudby

Příznivci irské a skotské muziky se dočkali. Album KRÁLOVSTVÍ KELTŮ avizované skupinou ASONANCE již při vystoupení na letošním Beltinu, se stalo skutečností. Je na něm třináct novinek a jako bonus čtyři již dříve nahrané písně s malými změnami v aranžích, v případě Alison Gross i v osobě hlavního zpěváka.. Pokud jde o témata, zpívá se tu o padlých ve válce, trestancích, popravách, potopených korábech, následcích lidské zloby a dalších tragédiích, včetně řádění ďábla a čarodějnice. Velmi působivý je text písně Kilkelly složený z úryvků dopisů posílaných z irské vesničky synovi do Ameriky v rozmezí let 1840 až 1866. Adresát je zpravován o poměrech doma, postupně ale také o úmrtí matky a v závěru i otce. Jsou tu naštěstí i tituly, které se vymykají z pochmurné nálady balad a zpívají o lásce (Tančila Anežka, Asi tě mám ráda), o řeči a krajině předků (Království Keltů) a o všemocném a dobrotivém Bohu (Žalm 154). Vedle písní jsou na albu i dvě instrumentálky, z nichž v reelu Dunrobin Castle dominuje irská flétna Aničky Rábové, a ve slow airu Miss Claire se uplatňuje rodinná dvojice Lašťovičkových, když otec Jan hraje na irské loketní dudy a dcera Klára na flétnu. Honza navíc prokázal, že je jak výborným instrumentalistou a textařem, tak také skladatelem, protože ta krásná melodie je jeho dílem. Zdatnými instrumentalisty jsou samozřejmě i ostatní členové kapely, a totéž platí i o zpívání. Pokud jde o ženy, nejpilnější sólistkou je Hanka Horká těsně následovaná Klárou Lašťovičkovou, mezi muži se o sóla podělili Roman Slaboch a Petr Bohuslav. O české texty se tradičně postaral Honza Lašťovička, jako vždy výborně, o čemž svědčí např. úvodní sloka titulní písně: „Snad z tajemných měst skotských králů/ snad z kopců či pobřežních skal/ Já slýchám ten kouzelný hlas/ jako tón, který zaznívá v nás/ Je to víra i jazyk i kmen/ síla Keltů se ukrývá v něm.“ Z jiného soudku je balada o nespravedlivě popraveném houslistovi Jamesu MacPhersonovi, v jejímž závěru se zpívá: „Co víc je smrt než konec trápení, než můj útěk ze žalářních zdí/ Jak vzdálenou zář já vidím její tvář a přísahám, že nebojím se jí.“ Současně s albem vyšel i zpěvník s otištěnými všemi texty i notovými zápisy a akordy. Navíc u písní vycházejících třeba i vzdáleně ze skutečných událostí, tu najdeme vysvětlující informaci, což platí především u písní MacPherson, Loupežník a Van Diemenova zem. U té poslední se čtenář dokonce zdokonalí v zeměpisu, když se dozví, jak to bylo s někdejší britskou trestaneckou kolonií, nyní zvanou Tasmánie. Na zadní straně obálky je velmi pěkná fotografie skupiny malebně rozložené na skalním útesu, bohužel bez Denisy Vondráčkové. Album bylo pokřtěno v úterý 2. listopadu při skvělém koncertu ve velkém (a nabitém) sále KC Vltavská, přičemž kmotrou byla ředitelka Country Radia paní Věra Sýkorová. Během večera, konferovaného nenahraditelným Lubošem Pickem, zazněla většina skladeb z alba i několik písní starších, včetně Zelených francouzských plání, nádherně zazpívaných Hankou Horkou za doprovodu výborného Mirka Rokyty na klávesy. Ivan Kott

P.S. Ještě bych rád upozornil na další letošní novinku Asonance. Je to disk s videoklipy ke dvěma velmi oblíbeným písním skupiny – Čarodějnice z Amesbury a Dva havrani. Pod režisérským vedením Pavla Dražana se v roli Zuzany odsouzené v „čarodějnickém procesu“ představila herečka opavského Slezského divadla Hana Baroňová, v písni druhé úžasně dominují dva herci z čeledi opeřenců. Oba texty jsou dostatečně hororové už při pouhém poslechu, ale obrazové ztvárnění dokáže tento aspekt ještě výrazně podtrhnout.

4. 12. 2010 So 20.09 | Recenze | 0 komentářů | 2698x

Zpěvník k albu Království Keltů

Zpěvník

Zpěvník napsali: Jan Lašťovička, Mirko Rokyta, Denisa Vondráčková. Design a grafické zpracování obalu: Johana Kratochvílová (www.signatura.cz).

13. 11. 2010 So 10.18 | Diskografie, Zpěvníky | 4 komentáře (17. 11. 2011) | 5165x

Album Království Keltů

Osmé řadové album Asonance vznikalo v letech 2009–2010 ve studiu skupiny. Odráží její repartoár z let 2007–2010 (od doby vydání předchozího alba Jestřáb) a přináší třináct novinek (písní, které ve studiové verzi dosud nevyšly na žádném jiném řadovém albu). Sedm z nich mělo svou koncertní premiéru již před rokem 2010 (proto je naši věrní posluchači většinou znají), tři další zazněly poprvé na podiu v sezóně 2009/2010. Album přináší také tři novinky, které dosud nikdy na vystoupeních (až do data křtu) žádný sál neslyšel. Kromě těchto třinácti skladeb obsahuje album také 4 bonusy – nové verze čtyř největších hitů Asonance, které má skupina dodnes v aktivním repertoáru, a zdálo se nám, že by nebylo špatné je zachytit také v jejich novější podobě. Tímto malým ohlédnutím za svými největšími hity také vstupuje skupina do své jubilejní 35. sezóny, sezóny 2010/11.

3. 10. 2010 Ne 14.15 | Diskografie, Alba | 24 komentářů (29. 10. 2015) | 11445x

Tančila Anežka

(Fosgail An Dorus)
trad./český text Jan Lašťovička

3. 10. 2010 Ne 12.00 | Texty, Texty Království Keltů | 12 komentářů (16. 9. 2014) | 4123x

Loupežník

(The Newry Highwayman)
trad./český text Jan Lašťovička

3. 10. 2010 Ne 11.58 | Texty, Texty Království Keltů | 1 komentář (5. 2. 2011) | 3629x

Asonance
Asonance